Pokládka podlahy jedině s profesionály

Jaká by měla být dobrá podlaha v bytě? Hladká, teplá, odolná a přirozená. Samozřejmě také krásná. Je to vlastně nejzatíženější část domu nebo bytu a tak bychom při výběru vhodné podlahy měli dobře vybírat.

Příprava povrchu před pokládkou podlah

Dřevěné podlahy v bytě nemusí být nutně podlahy vyrobené výhradně ze dřeva. Často se podlahové desky pokládají na betonový podklad. Takové podlahy jsou pokládány standardním způsobem. Na dřevěný rám, který je umístěn na podlahu se na povrchu připevnění desky a to pomocí kotevních spon nebo běžných hřebíků. Pokud však chceme získat pevnou podlahu, která nebude vrzat a ve které se nebudou objevovat mezery, je nejlepší použít spojovací prostředky pomocí samořezných šroubů.

Betonová podlaha

Lití betonové podlahy je dnes velmi běžnou technologií. Její popularita je spojena s řadou bezpodmínečných provozních výhod betonu. Taková podlaha vydrží hodně dlouho, ale musí také splňovat všechny podmínky správné pokládky, tedy lití. Pokud je betonová směs kvalitní a je správně nalita, nepraská, je pevná a má hladkou konzistenci. Je trvanlivá, ale má také nějaké nevýhody. Oprava betonové podlahy je obvykle mnohem obtížnější a je chladnější,než například laminát, pokud v ní samozřejmě nejsou instalovány topné články.

Dřevěná podlaha

Pokládat podlahu z přírodního dřeva znamená vybrat si materiál šetrný k životnímu prostředí, který navíc poskytne dokonalou použitelnost a pohodlí při používání. Je to kvůli kvalitě a také kvůli možnosti samonosnosti, mnoho spotřebitelů tak dává přednost právě dřevěné podlaze, která patří stále mezi ty nejoblíbenější druhy.

Výběr dřeva pro pokládku dřevěné podlahy

Volba typu dřeva je primárně ovlivněna typem místnosti, kde bude ležet, mikroklimatem v místnosti, očekávaným zatížením a dalšími podmínkami. Pro obytné prostory jsou vhodné dřevěné desky z borovice, modřínu, smrku , jsou poměrně trvanlivé, vydrží těžké zatížení a jsou také mnohem levnější než tvrdé dřevo. Zároveň ale nelze opomenout takové stromy, jako je osika a dub, takové dřevo si dokáže udržet svůj výkon po několik desetiletí. A co je nejdůležitější, dřevěná podlaha vytváří díky svým přírodním vlastnostem úžasnou mikroklima.

Jak položit dřevěnou podlahu

Pokládka dřevěné podlahy je technologicky komplikovaný proces, který však lze provést samostatně, pokud si doplníme teoretické znalosti a potřebné nástroje. Jinak je vždy doporučováno pozvat si na tuto práci odborníky. Před pokládkou podlah z prken se ujistěte, že jsou ideální pro pokládku na podlahu. Nejprve je třeba zkontrolovat skvrny, štěpky, vysoký výskyt suků nebo praskliny. Pokud takový materiál máme jako výchozí pro pokládku podlahy, měli bychom jej použít spíše do kůlny. Dřevo pro pokládku podlahy musí být důkladně vysušeno. Pokud je deska přesušená, v průběhu času se zdeformuje a taková deska nebo prkno položené na podlaze ztratí svůj původní tvar v důsledku vysoušení. Také bychom měli při pokládce dřevěné podlahy myslet na to, že je potřeba desky ponechat alespoň jeden den pokojové teplotě, nedochází tak k deformacím.

Copyright 2023 halyjabor.cz