Máte-li rozsáhlejší okrasnou či jinou zahradu nebo zahradu, která není poblíž vašeho příbytku a na ruční zalévání nemáte dostatek času, řešením je kapénková závlaha. Neobejde se to bez nějakých vstupních nákladů, aplikací tohoto systému však docílíte úspory časové i finanční. Nepotřebujete již placenou výpomoc při ručním zaléváním a plodiny budou ve výběrové kvalitě. Zavlažovací systémy zpravidla obsahují vnější kohoutek, rozdělovač a hadičky s kapkovači a postřikovači. Rozdělovač je plastové nástěnné nebo nadzemní zařízení, jež umožňuje z jednoho kohoutku provozovat více než jednu hadici nebo řadu odkápavačů. Některé nové systémy mají i časovače s programovacími moduly, které zabezpečí řádné zalévání, i když případně nebudete doma nebo budete v posteli.
Nejvhodnější čas k zalévání trávníku je čas dopolední – doporučuje se mezi 4- 10 hodinou, vzduch je chladnější a obvykle nebývá větrno, což by podporovalo odpar vody. V noci voda v trávě podporuje růst hub. Správné zavlažování trávníku se vyznačuje tím, že promočení kořenového systému je do hloubky 15 cm. Vestavěné postřikovače trávníků jsou nejlepší systémy pro zalévání trávy, ale i pulzující a otáčivý postřikovač připojený k zahradní hadici je taktéž dobrou volbou. Pulzní roztříkovače fungují skvěle pro zralou trávu, u nově zakládaných trávníků mohou vymývat semena nebo trávu s kořínky. Zde se více hodí oscilační, které změkčují postřik vody na trávu. Zalévat 2x týdně.
Zavlažování zahrady odvisí od mnoha specifik. Obecně se dá říct, že zahrada by měla být zavodněna 3 a 5 cm vody za týden. Musíme vzít do úvahy typ půdy, druhy rostlin a klima. Písčitá půda neudrží tolik vody jako zem těžší jílovitá, rostliny mají taktéž různé nároky na vodu. Nově zasazené a větší rostliny se mají více zalévat, zeleninu a rostliny s mělkým kořenovým systémem zaléváme denně.