Kapénková závlaha – časová i finanční úspora

Máte-li rozsáhlejší okrasnou či jinou zahradu nebo zahradu, která není poblíž vašeho příbytku a na ruční zalévání nemáte dostatek času, řešením je kapénková závlaha. Neobejde se to bez nějakých vstupních nákladů, aplikací tohoto systému však docílíte úspory časové i finanční.  Nepotřebujete již placenou výpomoc při ručním zaléváním a plodiny budou ve výběrové kvalitě. Zavlažovací systémy zpravidla obsahují vnější kohoutek, rozdělovač a hadičky s kapkovači a postřikovači. Rozdělovač je plastové nástěnné nebo nadzemní zařízení, jež umožňuje z jednoho kohoutku provozovat více než jednu hadici nebo řadu odkápavačů. Některé nové systémy mají i časovače s programovacími moduly, které zabezpečí řádné zalévání, i když případně nebudete doma nebo budete v posteli.

Správná zahrada

Zavlažování trávníku bude hrou

Nejvhodnější čas k zalévání trávníku je čas dopolední – doporučuje se mezi 4- 10 hodinou, vzduch je chladnější a obvykle nebývá větrno, což by podporovalo odpar vody. V noci voda v trávě podporuje růst hub. Správné zavlažování trávníku se vyznačuje tím, že promočení kořenového systému je do hloubky 15 cm. Vestavěné postřikovače trávníků jsou nejlepší systémy pro zalévání trávy, ale i pulzující a otáčivý postřikovač připojený k zahradní hadici je taktéž dobrou volbou. Pulzní roztříkovače fungují skvěle pro zralou trávu, u nově zakládaných trávníků mohou vymývat semena nebo trávu s kořínky. Zde se více hodí oscilační, které změkčují postřik vody na trávu.  Zalévat 2x týdně.

Zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady odvisí od mnoha specifik. Obecně se dá říct, že zahrada by měla být zavodněna 3 a 5 cm vody za týden. Musíme vzít do úvahy typ půdy, druhy rostlin a klima. Písčitá půda neudrží tolik vody jako zem těžší jílovitá, rostliny mají taktéž různé nároky na vodu. Nově zasazené a větší rostliny se mají více zalévat, zeleninu a rostliny s mělkým kořenovým systémem zaléváme denně.

Copyright 2024 halyjabor.cz