Pronikání vlhkosti do zdiva přes nedostatečnou hydroizolaci trápí také komerční prostory. Jak odstranit vlhkost ze zdiva u výrobní haly či skladu? Chytrým a zároveň cenově dostupným řešením je chemická injektáž zdiva.
Vzlínající vlhkost si nevybírá, jestli bude trápit základy a zdi u výrobní haly, skladu či jiného komerčního prostoru. Pokud je v základech vadná hydroizolace, nebo úplně chybí, problém v podobě vlhkosti uvnitř budovy na sebe nenechá dlouho čekat. Jak účinně bojovat proti vlhkosti v halách? Pomůže chemická injektáž zdiva, která zvýší odolnost základů proti vzlínající vodě a vlhkostním poměrům stavby.
Vzlínající vlhkost v halách se připomíná mokrými mapami, bobtnáním a opadáváním omítek i charakteristickým zatuchlým zápachem. Do základů i stěn se vlivem vzlínající vlhkosti dostávají také obsažené soli, které vytvářejí na omítkách typické mapy a solné výkvěty. V chladných místech vlhkost rovnou kondenzuje, což souvisí s následným výskytem plísní. U starších hal bývá častou příčinou úplná absence hydroizolace, popřípadě její narušení vlivem stáří nebo nešetrným užíváním stavby.
K pronikání vody pak dochází vlivem pohybu vody v porézních materiálech, jako jsou cihly, kámen či beton, v důsledku působení kapilárních sil. Voda a v ní obsažené škodlivé soli mohou pronikat zdivem i do značných výšek, to ovšem závisí na složení zdiva, způsobu používání stavby, vytápěním budovy i pravidelným větráním.
Přístupu zemní vlhkosti do základů hal je při sanačních pracích nutné zabránit všemi dostupnými prostředky. Obvykle se však jedná o náročné stavební zásahy do budovy, které vyžadují nejen omezení používání haly, ale také finanční náklady i čas.
Pro nejšetrnější a nejrychlejší odstranění vlhkosti doporučují odborní použití chemické injektáže. Sanace vlhkého zdiva pomocí chemické injektáže spočívá v odvedení vlhkosti od konstrukce nebo v izolaci konstrukce od zdroje vlhkosti.
Ať už se jedná o výrobní haly, skladové haly či jiné komerční prostory, základem pro udržení zdravého prostředí uvnitř, zamezení vlhkosti a vzniku plísní je odizolování základů. Je ale důležité zdůraznit, že vytvoření dodatečné bariéry proti vodě v základech nevyřeší vlhkost ve zdech. Může pouze přispět k jejímu snížení a podpořit účinnost dalších stavebních zásahů a využití technologií vedoucích k odvlhčení domu. Od základů se obvykle začíná a pro tyto účely odborníci používají metodu injektáže.
Pokud na vysušení vzduchu v hale spěcháte, je možné chemickou injektáž zdiva kombinovat s vysoušeči vzduchu, kteří zajistí optimální vlhkost v prostoru během několika dní. Základy a spodní část stavby je vždy lepší izolovat z vnější strany domu, protože právě odsud čelí stavba náporu vlhkosti nejvíce. Ale pokud je hala například podsklepená, je vhodné izolovat i vnitřní podzemní část za použití vhodně zvolené chemikálie.
Základním principem této oblíbené metody je účinná vnitřní hydrofobizace stavebních hmot. Sanace a izolace zdiva, chemická injektáž zdiva i chemické odvlhčení základů spočívá v napuštění materiálu injektážním prostředkem pomocí předvrtaných tvorů v maximálním rozestupu 10 cm. Ten ve zdivu vytvoří dodatečnou hydroizolační (voděodolnou) vrstvu, která brání v prostupu vlhkosti do zdiva a vytváří tak dokonalou a spolehlivou izolaci proti vlhkosti. Tímto způsobem dokáže odvlhčení základů hal a zdiva docílit souměrné hydroizolace zabraňující vodě ve vzlínání. Při výběru vhodné chemikálie je nutné znát složení vlhkosti zdí, které se zjišťuje pomocí odebraného vzorku přímo ze zdi a následným chemickým rozborem. Vhodně zvolené chemické složení pak zajistí optimální hydroizolaci v základech i zdech po dobu až čtyřiceti let.