Jak odvlhčit základy hal pomocí chemické injektáže

Pronikání vlhkosti do zdiva přes nedostatečnou hydroizolaci trápí také komerční prostory. Jak odstranit vlhkost ze zdiva u výrobní haly či skladu? Chytrým a zároveň cenově dostupným řešením je chemická injektáž zdiva.

I komerční haly mohou být napadeny vlhkostí. Jak s ní účinně bojovat?

Vzlínající vlhkost si nevybírá, jestli bude trápit základy a zdi u výrobní haly, skladu či jiného komerčního prostoru. Pokud je v základech vadná hydroizolace, nebo úplně chybí, problém v podobě vlhkosti uvnitř budovy na sebe nenechá dlouho čekat. Jak účinně bojovat proti vlhkosti v halách? Pomůže chemická injektáž zdiva, která zvýší odolnost základů proti vzlínající vodě a vlhkostním poměrům stavby.

Kde se bere vlhkost

Vzlínající vlhkost v halách se připomíná mokrými mapami, bobtnáním a opadáváním omítek i charakteristickým zatuchlým zápachem. Do základů i stěn se vlivem vzlínající vlhkosti dostávají také obsažené soli, které vytvářejí na omítkách typické mapy a solné výkvěty. V chladných místech vlhkost rovnou kondenzuje, což souvisí s následným výskytem plísní. U starších hal bývá častou příčinou úplná absence hydroizolace, popřípadě její narušení vlivem stáří nebo nešetrným užíváním stavby.

K pronikání vody pak dochází vlivem pohybu vody v porézních materiálech, jako jsou cihly, kámen či beton, v důsledku působení kapilárních sil. Voda a v ní obsažené škodlivé soli mohou pronikat zdivem i do značných výšek, to ovšem závisí na složení zdiva, způsobu používání stavby, vytápěním budovy i pravidelným větráním.

Přístupu zemní vlhkosti do základů hal je při sanačních pracích nutné zabránit všemi dostupnými prostředky. Obvykle se však jedná o náročné stavební zásahy do budovy, které vyžadují nejen omezení používání haly, ale také finanční náklady i čas.

Chemické injektáže

Jakou metodu zvolit pro odstranění vlhkosti v halách

Pro nejšetrnější a nejrychlejší odstranění vlhkosti doporučují odborní použití chemické injektáže. Sanace vlhkého zdiva pomocí chemické injektáže spočívá v odvedení vlhkosti od konstrukce nebo v izolaci konstrukce od zdroje vlhkosti.

Odizolování základů je u hal první kritérium pro odstranění vlhkosti

Ať už se jedná o výrobní haly, skladové haly či jiné komerční prostory, základem pro udržení zdravého prostředí uvnitř, zamezení vlhkosti a vzniku plísní je odizolování základů. Je ale důležité zdůraznit, že vytvoření dodatečné bariéry proti vodě v základech nevyřeší vlhkost ve zdech. Může pouze přispět k jejímu snížení a podpořit účinnost dalších stavebních zásahů a využití technologií vedoucích k odvlhčení domu. Od základů se obvykle začíná a pro tyto účely odborníci používají metodu injektáže.

Kombinace materiálů je vítaná

Pokud na vysušení vzduchu v hale spěcháte, je možné chemickou injektáž zdiva kombinovat s vysoušeči vzduchu, kteří zajistí optimální vlhkost v prostoru během několika dní. Základy a spodní část stavby je vždy lepší izolovat z vnější strany domu, protože právě odsud čelí stavba náporu vlhkosti nejvíce. Ale pokud je hala například podsklepená, je vhodné izolovat i vnitřní podzemní část za použití vhodně zvolené chemikálie.

Výhody chemické injektáže základů hal a zdiva  

  • rychlá a jednoduchá aplikace bez nutnosti uzavření chodu budovy
  • injektáž zdiva nenarušuje statiku haly a je vhodná pro většinu hal v České republice
  • šetrná ke stavebním konstrukcím
  • variabilita použití ve sklepě, podlaze, zdech, rozích, nedostupných míst, výklenků, apod.
  • injektáž vlhkého zdiva lze použít na všechny druhy stavebních materiálů
  • příznivá cena, rychlá aplikace, žádné zásady do statiky haly

Jak probíhá aplikace chemické injektáže zdiva

Základním principem této oblíbené metody je účinná vnitřní hydrofobizace stavebních hmot. Sanace a izolace zdiva, chemická injektáž zdiva i chemické odvlhčení základů spočívá v napuštění materiálu injektážním prostředkem pomocí předvrtaných tvorů v maximálním rozestupu 10 cm. Ten ve zdivu vytvoří dodatečnou hydroizolační (voděodolnou) vrstvu, která brání v prostupu vlhkosti do zdiva a vytváří tak dokonalou a spolehlivou izolaci proti vlhkosti. Tímto způsobem dokáže odvlhčení základů hal a zdiva docílit souměrné hydroizolace zabraňující vodě ve vzlínání. Při výběru vhodné chemikálie je nutné znát složení vlhkosti zdí, které se zjišťuje pomocí odebraného vzorku přímo ze zdi a následným chemickým rozborem. Vhodně zvolené chemické složení pak zajistí optimální hydroizolaci v základech i zdech po dobu až čtyřiceti let.

Copyright 2024 halyjabor.cz